Odpowiadamy – czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo często wybieranym sposobem ogrzewania domu. Nic dziwnego, nie tylko jest ono bardzo estetycznym rozwiązaniem, ale też oszczędnym. Jednak decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, warto przemyśleć też materiał, który położymy na podłogę, aby było możliwe jak najefektywniejsze przekazywanie ciepła do wnętrza domu. Ponieważ panele podłogowe są niezwykle powszechnym wyborem, wiele osób może się zastanawiać, czy będą one odpowiednie do położenia na ogrzewanie podłogowe? Czy Wy też stoicie przed tym wyborem? Zapraszamy więc do lektury artykułu, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czy na ogrzewanie podłogowe można położyć panele?

Mimo wielu wątpliwości i rodzącego się pytania, czy na ogrzewanie podłogowe można położyć panele, przy obecnych rozwiązaniach technologicznych należy stwierdzić, że nie stanowi to żadnego problemu. Chociaż wiele osób, które pewnie nie orientują się w temacie wykańczania wnętrz może sądzić, że jedynym komponentem do podłogówki są płytki. Nic bardziej mylnego – panele również świetnie się sprawdzą. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie będą dobrym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym. Warto więc zadbać o takie, które będą doskonałe współgrały z instalacją, kiedy ta będzie uruchomiona. Dlaczego jest to tak istotne? Podłoga pod wpływem temperatury zaczyna pracować, tym samym rozszerza się, gdy temperatura jest wyższa. Decydując się na położenie paneli, które nie są wystarczająco odporne, narażamy się na straty finansowe, gdyż w krótkim czasie materiał może ulec zniszczeniu. Wybierając już na samym początku panele dostosowane do ogrzewania podłogowego, mamy gwarancję, że będą one spełniać swoje zadanie przez długie lata, a dodatkowo ciepło z instalacji będzie przepuszczane do wnętrza domu.

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Rodzaj paneli podłogowych, które mamy zamiar położyć na instalację ogrzewania elektrycznego bądź wodnego, powinniśmy zweryfikować już na początkowym etapie zakupu. W większości przypadków producent zaznacza, czy panele oferowane przez niego są odpowiednie do położenia na ogrzewanie podłogowe. Jeśli nie jest to jasno napisane, warto sprawdzić kilka parametrów, dzięki którym dowiemy się, czy panele będą się dobrze spisywać z podłogówką. Przede wszystkim ważny jest materiał wykonania paneli. Zazwyczaj na rynku dostępne są korkowe, laminowane, drewniane i winylowe. Inne bowiem będą się dobrze komponować w przypadku ogrzewania wodnego, a inne w przypadku elektrycznego. Mimo tego, iż bardzo często podczas zakupu paneli możemy kierować się wyglądem czy wzornictwem, w tym przypadku do prawidłowego działania ogrzewania podłogowego priorytetem jest wybór materiału. Panele, które będą dobrze współgrały z podłogówką powinny być optymalnej grubości, aby lepiej przewodzić temperaturę. W tym przypadku jednak warto zaznaczyć, że im będą one grubsze, tym większa będzie ich odporność na obciążenia.

Poznaj rodzaje paneli idealnych do ogrzewania podłogowego

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w przypadku ogrzewania podłogowego znakomicie mogą sprawdzić się laminowane, drewniane oraz winylowe panele. Najczęstszym wyborem w tym przypadku są panele laminowane. Dzięki swojej budowie dobrze znoszą dosyć szybkie zmiany temperatury. Z obu stron bowiem są pokryte laminatem i dodatkowo zabezpieczone żywicą melaminową. Dzięki temu sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach – zarówno w łazience (wybrane modele), jak i w kuchni. Panele drewniane, mimo swojego niezwykle efektownego designu, mają nieco mniejsze zdolności przystosowania do wysokich temperatur. Nie zaleca się ich montażu w przypadku gdy temperatura przy podłodze będzie wynosiła ok. 26 stopni. Wszystko przez to, że mogą się wysuszać i tym samym będą wymagały wymiany. Trzeci rodzaj paneli dobrze sprawdzających się w przypadku ogrzewania podłogowego to panele winylowe, stworzone z materiałów mineralnych i tworzywa PCV, które dobrze przewodzą ciepło. Mają znakomite parametry, w tym wytrzymałości, przez co mogą wydawać się idealną podłogą na ogrzewanie podłogowe. Natomiast w wielu przypadkach przyczyną wyboru innych, jest dość wysoka cena paneli winylowych.

Istotne współczynniki paneli pod ogrzewanie podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup wysokiej jakości paneli do ogrzewania podłogowego, warto w czasie zakupu przeanalizować istotne parametry, które będą miały znaczenie dla funkcjonowania ogrzewania:

  • współczynnik oporu ciepła – jest to najważniejszy czynnik w przypadku paneli. Warunkuje późniejszy komfort i przepuszczanie ciepła pochodzącego z ogrzewania. W większości przypadków zaleca się, by opór wynosił mniej niż 0,15 m2*K/W,
  • klasa ścieralności – oznaczana symbolami od AC1 do AC5, przy czym klasa AC1 i AC2 praktycznie nie występuje, najbardziej odporne na ścieranie są te klasy AC5. Znakomicie sprawdzą się w przestrzeniach najczęściej użytkowanych jak korytarz czy salon. W miejscach, w których przebywamy mniejszą ilość czasu, można położyć panele klasy AC4 lub AC3.

W jaki sposób pielęgnować panele przy ogrzewaniu podłogowym?

Panele, które są odpowiednio dobrane do ogrzewania podłogowego, nie powinny wymagać innej pielęgnacji, niż w przypadku standardowych. Warto jednak pamiętać o tym, by nie narażać ich na zbyt duże działanie wilgoci, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu. Podczas mycia paneli zaleca się stosowanie dedykowanych środków czystości przeznaczonych do mycia podłóg laminowanych, winylowych czy drewnianych. Dzięki temu przez długi czas będą się prezentować jak nowe i spełniać swoje zadanie bez zarzutu.

Panele – doskonały wybór na ogrzewanie podłogowe

Panele są eleganckim, jak i niezwykle komfortowym rozwiązaniem również w przypadku ogrzewania podłogowego. Jeśli ktoś przed lekturą tego artykułu miał wątpliwości czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe, teraz nie musi się zastanawiać. Obecne rozwiązania technologiczne sprawiają, że na ogrzewanie można położyć nie tylko płytki, jak było to przez wiele lat, ale i panele, które stylowo wyglądają, a do tego są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Zachęcamy do zapoznania się z panelami znajdującymi się w naszej ofercie!