Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe – mata, folia i inne podkłady

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Stanowi nie tylko idealne rozwiązanie funkcjonalne, ale też estetyczne. Dzięki niemu nie ma konieczności montowania grzejników, które mogą wyglądać mało reprezentatywnie oraz zajmować sporo miejsca. Wiele osób, które nie są zorientowane w temacie jego instalacji może zastanawiać się, co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem również pod panele. Na szczęście, przy obecnym rozwoju technologii grzewczej, panele podłogowe nie stanowią żadnej przeszkody przed ich instalacją. Aby było to możliwe, niezbędne jest umieszczenie specjalnego podkładu, który stanowi doskonałą izolację a dodatkowo posiada niski parametr oporu cieplnego. Co warto wiedzieć o podkładach na ogrzewanie podłogowe i czym kierować się podczas ich wyboru? Zapraszamy do lektury artykułu!

Dlaczego specjalny podkład pod panele na ogrzewanie jest tak istotny?

Podkład pod panele na ogrzewanie posiada jedną podstawową funkcję. Jest nią izolacja podłogi od przewodów grzewczych i zapewnienie ciepła we wnętrzu domu. Jego wybór stanowi więc istotę funkcjonowania całości instalacji. Aby wybrać idealny podkład pod panele na ogrzewanie, należy pamiętać o podstawowych aspektach warunkujących jego działanie. Jest to przede wszystkim rodzaj ogrzewania podłogowego i współczynnik przewodzenia ciepła. Określając je, można w trafny sposób dobrać podkład, który będzie idealnie spełniał swoje zadanie i współpracował z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając tym samym komfort użytkownikom.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać w zależności od rodzaju ogrzewania?

Solidny i odpowiednio dobrany podkład gwarantuje komfortowe i długoletnie użytkowanie paneli podłogowych. Zanim zdecydujesz się na konkretny pod ogrzewanie podłogowe, warto określić sobie jaki rodzaj ogrzewania posiadasz. Obecnie największą popularnością cieszy się ogrzewanie elektryczne. Głównym elementem jest kabel przewodzący, umieszczony pod nawierzchnią. Jest on układany w postaci ślimakowego wzoru na podłożu.W tym przypadku jednak stosowanie podkładu pod ogrzewanie podłogowe nie jest zalecane. Inaczej rzecz się ma w przypadku ogrzewania hydronicznego lub ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza. Optymalny podkład umożliwia bezproblemowe przekazywanie ciepła w stronę paneli. Dlatego też, jeśli nie wiesz, co dać pod panele przy ogrzewaniu podłogowym, pamiętaj o tym, by był to podkład o niskim oporze cieplnym. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku podkłady sztuczne, jak i odpowiednio przygotowane podkłady naturalne,

Współczynnik oporu cieplnego TOG

Jak już zostało wspomniane powyżej, współczynnik oporu cieplnego (określany jako TOG) jest bardzo ważny przy wyborze podkładu pod ogrzewanie podłogowe. Im jest on niższy, tym mniejszy jest opór cieplny. Co to oznacza w praktyce? Podkład, który ma niski współczynnik TOG, umożliwi szybsze przenikanie ciepła w głąb domu. Jednym z optymalnych wyników jest TOG o wartości niższej niż 1.0. Jednak w obecnych czasach możliwe jest znalezienie podkładu, który może mieć jeszcze optymalniejszy wskaźnik TOG. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj powierzchni – w zależności czy jest to twarda podłoga, czy też wykładzina, parametry mogą się między sobą różnić.

Co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe hydroniczne?

Mimo tego, że ogrzewanie podłogowe hydroniczne jest bardzo częstym wyborem w domach i mieszkaniach, aby spełniało swoje zadanie w odpowiedni sposób, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. W przypadku ogrzewania podłogowego hydronicznego niezbędna jest optymalna izolacja podłoża od paneli, przed pojawiającą się wilgocią. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie folii paroizolacyjnej. Wiele osób przed zakupem może zastanawiać się, jaka folia pod panele na ogrzewanie podłogowe będzie idealnym rozwiązaniem. Ta powyższa może rozwiązać wszystkie potencjalnie pojawiające się problemy. Ważne jest, by umieścić ją na całej długości podłoża. Jest to materiał, który używa się nie tylko pod panele, ale też chociażby do izolacji dachów. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba ochrony materiałów budowlanych przed wilgocią czy powstawaniem pleśni. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów folii paroizolacyjnej, więc osoby, które nie są doświadczone w tym temacie, mogą zastanawiać się, który z nich wybrać. Najoptymalniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest ta posiadająca współczynnik DS wynoszący 100 m. Ma najmniejszy współczynnik paro-przepuszczalności, a dodatkowo odbija ponad 60% ciepła. Dzięki temu zauważalne mogą być niższe koszty związane z ogrzewaniem. Tego rodzaju folia stanowi doskonałą izolację przed parą wodną. Dodatkowo jest trwała i niezwykle wytrzymała.

Jaka mata pod panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się dobrze?

Rozważając zakup maty izolacyjnej pod panele na ogrzewanie podłogowe warto wybrać tę, która będzie miała dobry współczynnik przenikania ciepła oraz stosunek cena/ jakość . Dodatkowo większość z nich stanowi idealną izolację akustyczną, tłumiąc tym samym odgłosy w trakcie chodzenia. Warto zdecydować się na taką, która będzie również odporna na obciążenia i różnego rodzaju uszkodzenia czy zarysowania. Najpopularniejszymi matami nad ogrzewanie podłogowe są te wykonane z materiałów mineralnych, m.in. kwarcu. Maty izolacyjne przeznaczone pod panele na ogrzewanie podłogowe są niezwykle łatwe w montażu, co jest dodatkową zaletą, mogącą decydować o ich wyborze.

Jakie podkłady są warte uwagi w przypadku ogrzewania podłogowego?

Jeśli nie wiesz, co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe i czym powinny wyróżniać się poszczególne maty, warto pamiętać o tym, że oprócz podstawowej funkcji izolacyjności, powinny spełniać jeszcze inne warunki, m.in. by odporne na obciążenia i trwałe. Dlatego też, jeśli chodzi o odporność, bardzo istotna jest analiza parametru CS, który ją określa. W tym przypadku znakomicie mogą się sprawdzić maty kwarcowe. Kiedy mamy problem z nierówną nawierzchnią znakomitym rozwiązaniem będą podkłady XPS do ogrzewania podłogowego wyprodukowane z polistyrenu ekstrudowanego. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest wyrównanie niewielkich różnic powierzchni podłogi.

Jaki podkład pod ogrzewanie podłogowe – wybierz ten, który sprawdzi się idealnie!

Jeśli nie wiesz, co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe, warto zapoznać się z tematem i skorzystać z porady osób doświadczonych. Dzięki temu można uniknąć poważnego błędu, jakim jest nieadekwatne wybranie podkładu do ogrzewania. Warto zaznaczyć, że jego przemyślane dobranie sprawi, że w pełni będzie można korzystać z ogrzewania, bez zbędnych ograniczeń. W naszej ofercie znajdują się podkłady dedykowane ogrzewaniu podłogowemu. Jego montaż jest dużym przedsięwzięciem dlatego warto zrobić to profesjonalnie i przede wszystkim prawidłowo, łącznie z zakupem poszczególnych elementów. Nasi klienci mogą liczyć na wsparcie i fachowe doradztwo specjalistów w zakresie odpowiedniego doboru podkładu pod ogrzewanie. Zapraszamy do skorzystania z oferty!