Panele podłogowe jasne czy ciemne – wszystko co musisz wiedzieć!

Z pewnością wielu osobom podobają się jasne, przestronne wnętrza, które elegancko podkreślają niebanalny gust użytkowników danej lokacji. Dlatego też aranżując swoją domową przestrzeń, warto zwrócić uwagę i finalnie podjąć decyzję, na jaki styl stawiamy. Ułatwi to wybór odpowiedniego koloru ścian i podłóg. Od czego więc zacząć? Warto na samym początku wspomnieć o złotej zasadzie. Wszystko, co jasne będzie optycznie powiększać metraż, a to, co ciemne lub wręcz czarne, pomniejszy. Dlatego też sami powinniśmy podjąć kilka kluczowych decyzji odnośnie wizji miejsca, aby przejść przez remont szybko i skutecznie. Ustalając, jak mają wyglądać dodatki dekoracyjne czy wyposażenie wnętrz, należy wziąć pod uwagę walory projektu architektonicznego i zastanowić się, czy nasz nowy kąt jest wystarczająco nasłoneczniony, aby zastosować panele ciemne lub jasne. Jeżeli tylko dobrze ocenimy poziom nasłonecznienia, efekt dopracowanego wnętrza będzie z pewnością spektakularny.

Panele jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Tak jak już wspomnieliśmy, decyzja o wyborze koloru paneli zależna jest od wielkości i nasłonecznienia nieruchomości. Zatem do przytulnych mieszkań o niezbyt dużej przestrzeni polecamy zakupić panele jasne w odcieniu dębu. Imitacja drewna jest obecnie dokładnie odzwierciedlona, dlatego też panel wydaje się klasyczną, drewnianą deską o widocznych słojach i sękach. Wybierając neutralną podłogę, warto dopasować do niej w pierwszej kolejności kolory ścian i dodatków. Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na montaż paneli jasnych, świetnie sprawdzą się wysokiej jakości białe, eleganckie listwy przypodłogowe oraz pastelowe kolory zastosowane na ścianach. Mogą być to odcienie szarości, pudrowego różu, kremu lub białego pieprzu. Doskonale będzie się prezentować również czysta biel. W pewnych przypadkach nawet mocniejsze kolory. Możemy gwarantować, że zastosowanie się do naszych podpowiedzi sprawi, że małe mieszkanie nagle zyska na przestrzeni i stanie się przytulnym siedliskiem na lata.

Ciemne panele – czy to dobry wybór?

Modne tricki stosowane w aranżacji wnętrz przez projektantów są nieocenione. Kto by wcześniej odważył się na montaż ciemnej, czasami nawet kruczo czarnej podłogi w swoim domu? Raczej nie byłoby zbyt dużo chętnych. Jednak dzięki znakomitym wizjonerom, ciemne panele stają się ekskluzywnym i niezwykle eleganckim wyborem. Przy dużych przestrzeniach i reprezentacyjnym holu, jadalni czy salonie ciemne panele prezentują się nad wyraz ekskluzywnie. W połączeniu z gustownymi kolorami ścian stworzą przestrzeń, która przez lata będzie kojarzyła się z luksusem i prestiżem. Gwarantujemy, że tak dopracowane wnętrze będzie ponadczasowe. Wystarczy tylko dopasować niezbędne dekoracje jak np. zasłony w kolorze szarości, ozdobne kwiaty doniczkowe i meble, które mogą być antycznym dziełem sztuki, jak również nowoczesnym minimalizmem. Dla miłośników prostych form mamy dobrą wiadomość. Lekkie i kompaktowe meble w kolorze białym będą także dobrym rozwiązaniem. Tak naprawdę to kwestia gustu, co uznamy za stosowne i na jakie dodatki postawimy. Nasze rady to cenne wskazówki, które mają ułatwić zakup paneli jasnych czy ciemnych.

Panele podłogowe jasne czy ciemne?

Czy wiesz jakie zalety posiadają panele podłogowe jasne? Przede wszystkim pasują do większości wnętrz, są dosłownie uniwersalne. Nie widać na nich kurzu i od dłuższego czasu stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem. Z kolei panele ciemne dedykowane są głównie dla użytkowników większych nieruchomości. Duże okna i spore wnętrza to niezbędne połączenie eleganckiego i odważnego rozwiązania, jakim jest podłoga imitująca drewno egzotyczne, wiśnie i inne. Ciemne panele to również dodatek ekstrawagancji przeznaczony dla osób, które nie boją się mocnych akcentów w swojej prywatnej przestrzeni. Dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, które panele podłogowe będą lepsze, jasne czy ciemne. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnej wizji inwestora oraz od warunków architektonicznych obejmujących daną nieruchomość. Jedno jest pewne, przy odpowiednio dobranych dodatkach, każda podłoga będzie prezentować się efektownie.

Jasne czy ciemne panele podłogowe – cenne wskazówki

Decydując się na delikatną, naturalną podłogę, masz gwarancję, że do większości wnętrz i dodatków będzie pasować. Jasne panele doskonale łączą się zarówno z ciemnymi jak i białymi meblami. Oprócz faktu, że delikatna posadzka komponuje się doskonale z pastelowymi kolorami ścian, to na dodatek będzie pasować do żywych, mocnych odcieni. Warto również dodać, że jasne panele podłogowe są idealną bazą dla tworzenia dowolnej aranżacji. Tu wszystkie wariacje są dozwolone. Dlatego też zdecydowanie częściej opcja ta jest wybierana przez klientów.

Co jednak zrobić, jeżeli marzy nam się ciemna podłoga? Otóż warto przekonać się do nieco bardziej odważnych akcentów. Ciemne panele podłogowe współgrają z abstrakcyjnymi obrazami i nowoczesnym kominkiem w salonie. Pasują w loftowej aranżacji, jak również w odrestaurowanym dworku.