Jak zadbać o swój blat kuchenny?

Blat kuchenny to miejsce robocze, które wykorzystujemy do przygotowywania posiłków, ich podawania, dekorowania oraz do wielu innych czynności. Dbając o higienę przygotowywania potraw, należy utrzymywać go w czystości, walcząc z gromadzącymi się drobnoustrojami. Jakie środki do czyszczenia blatu kuchennego warto stosować oraz jak o niego zadbać? O tym będzie nasz artykuł.

Środki do czyszczenia blatu kuchennego

Czyszczenie blatu kuchennego wymaga użycia środków dopasowanych do konkretnego materiału, z którego został wyprodukowany nasz blat. Tylko wtedy możliwe będzie zachowanie go w odpowiednim stanie przez długie lata. Istnieją specjalistyczne środki do czyszczenia blatu kuchennego wykonanego z granitu, kwarcu, drewna, stali szlachetnej czy laminowanego. Zastosowanie nieodpowiednich środków może doprowadzić do powstania uszkodzeń, zarysowań i plam na powierzchni. Właśnie dlatego wymaga się ostrożności. Uwaga wskazana jest także w sytuacji, kiedy decydujemy się na czyszczenie blatu domowymi sposobami. Nie wszystkie mogą okazać się trafne w przypadku konkretnych powierzchni. Właśnie dlatego w tym artykule wskażemy sposoby na czyszczenie blatów wykonanych z różnych tworzyw.

Jak zadbać o blat kuchenny drewniany?

Drewno to surowiec, który cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o wykańczanie wnętrz. Prezentuje się naprawdę pięknie, jednak aby móc przez lata cieszyć się jego nienagannym wyglądem, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Jak zadbać o blat kuchenny drewniany? W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na zakup blatu surowego, koniecznie należy go zakonserwować specjalnym olejem czy lakierem. Środki te zabezpieczają surowiec przed wnikaniem wody i zabrudzeń oraz niszczeniem. Czyszczenie takiego blatu powinno odbywać się jedynie przy pomocy miękkich szmatek, nasączonych płynem do naczyń i wodą. Istnieją też specjalne środki do czyszczenia blatu z drewna. Warto pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie z wina, kawy, herbaty i soków, należy ścierać natychmiast po ich pojawieniu się, gdyż mogą pozostawić nieestetyczne plamy.

Jak dbać o blat kuchenny laminowany?

Blaty laminowane to jedne z najchętniej wybieranych typów blatów do kuchni. Są atrakcyjne cenowo, wytrzymałe i bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Do usunięcia zabrudzeń potrzebna będzie szmatka, bądź gąbka namoczona w wodzie. Można użyć płynu do mycia naczyń. Co ważne, dopuszcza się wykorzystywanie także nieco mocniejszych środków, szczególnie jeśli pojawiają się zabrudzenia z lakieru, markera czy flamastra. Jak usunąć plamy z blatu kuchennego laminowanego? Pomocny okaże się zmywacz do paznokci czy spirytus. Wiele osób stosuje także mleczka czyszczące. Przy ich zastosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Na co dzień wystarczy wilgotna szmatka i płyn do naczyń.

Jak czyścić blat kuchenny z granitu?

Posiadając blat kuchenny z granitu, warto dbać o jego codzienne przecieranie ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Dzięki temu granit pozostanie w nienaruszonym stanie, a wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Pamiętajmy, że bez względu na to, jaki rodzaj blatu posiadamy, musimy dbać o jego dokładnie wycieranie z nadmiaru wilgoci oraz plam z cytryny, herbaty czy wina. Dzięki temu unikniemy brzydkich przebarwień. W przypadku blatu z granitu kluczowe może okazać się polerowanie. Jak polerować blat kuchenny? Wystarczy ścierka z mikrofibry oraz płyn do szyb. Efekt szkła gwarantowany!

Jak wyczyścić blat kuchenny z kwarcu?

Aby zachować nienaganny wygląd blatu z kwarcu, konieczne jest jego czyszczenie przy użyciu specjalnych środków przeznaczonych do kamieni naturalnych. Takie środki zadbają o połysk i szybkie usunięcie wszelkich zabrudzeń. Lekkie zabrudzenia powstałe podczas codziennych prac można usunąć za pomocą wilgotnej gąbki i delikatnego płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy, że kwarc jest podatny na zarysowania, dlatego koniecznie należy unikać druciaków. Do czyszczenia blatu z kwarcu nie poleca się żadnych silnych detergentów, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury i do powstawania nieestetycznych zmian. Poleca się także wykonywanie cyklicznej konserwacji za pomocą impregnatów do kamienia naturalnego, które nabłyszczają i dodatkowo zapobiegają zniszczeniom oraz zmniejszają nasiąkliwość powierzchni.

Jak zapobiegać zarysowaniom na blacie kuchennym?

Zarysowania na blacie powstają najczęściej w wyniku użytkowania złych akcesoriów do czyszczenia. Do każdego rodzaju blatu poleca się miękkie ściereczki lub gąbki, bez czyścików czy druciaków. Dodatkowo do czyszczenia należy wykorzystywać środki, które są przeznaczone do konkretnego materiału. Podczas krojenia stosujmy deski drewniane czy silikonowe. Krojąc bezpośrednio na blacie, narażamy powierzchnię na powstawanie nieestetycznych zarysowań, dlatego dbajmy o to, aby podczas przygotowywania posiłków mieć zawsze pod ręką deski. Dodatkowo warto stosować podkładki pod gorące naczynia oraz nie pozostawiać mokrych naczyń bezpośrednio na blacie. Dzięki temu, bez względu na to, jaki blat kuchenny wybraliśmy, pozostanie on piękny przez długie lata.