Panele podłogowe to rozwiązanie, które od dawna cieszy się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego. Są dużo tańsze niż drewniany parkiet, łatwe w montażu i demontażu, a także niezwykle estetyczne. Mnogość dostępnych wzorów przemawia na korzyść tych materiałów. Do zalet należy także zaliczyć odporność na uszkodzenia mechaniczne, trwałość i szybkość wymiany. Dzisiaj podpowiadamy, jak układać panele podłogowe, od czego zacząć i jak się przygotować. Zapraszamy do lektury!
Jak położyć panele podłogowe? Od czego zacząć?
Jeśli właśnie przymierzasz się do aplikowania nowej podłogi, na pewno zastanawiasz się jak kłaść panele podłogowe i od czego zacząć? Priorytetem jest zdecydowanie, jaki tak naprawdę wzór chcesz zastosować. Jeśli źle zaczniesz układać panele, może okazać się, że w konsekwencji zaburzą proporcje wnętrza i okażą się zupełnie nietrafione we wnętrzu. Musisz wiedzieć, że sposób ułożenia paneli zależy od wielu czynników. Najczęstszym sposobem jest montaż paneli prostopadle do okna. Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy Twoje pomieszczenie ma kształt kwadratu. Warunkiem jest zatem regularny kształt. Z kolei, gdy Twój pokój jest niewielki i mało przestronny, lepiej zdecydować się na inne ułożenie podłogi. Specjaliści radzą, by w takiej sytuacji ułożyć podłogę pod kątem 45 stopni do okna. Pozwoli to na optycznie zwiększenie przestrzeni. Zatem zanim zabierzesz się do pracy, zdecyduj, jak kłaść panele podłogowe wzdłuż, w poprzek czy wszerz.
Jak układać panele podłogowe? Jak się przygotować?
By odpowiedzieć na pytanie, jak układać panele podłogowe, warto najpierw wyjaśnić, jak się przygotować do tego zadania. Bardzo dobrze na ostateczne powodzenie prac działa wykonanie wizualizacji projektu. Sprawdź więc, czy odcień podłogi pasuje do pozostałych elementów pomieszczenia. Zastanów się, jak chcesz, by całość się prezentowała, a także jakie meble chcesz dopasować do wnętrza. Wszystkie elementy powinny być bowiem spójne. Warto także dokonać szczegółowych pomiarów pokoju, w którym chcesz położyć panele podłogowe. Weź także pod wgląd wszelkie szczeliny, które musisz zachować w obszarach styku ściany z panelem. Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak układać panele względem okna czy innych elementów, musisz dokładnie rozplanować ilość materiałów, które będziesz potrzebować do wszelkich prac. Zadbaj o to, by ostatni panel nie miał mniej niż 5 cm szerokości. Na koniec, pamiętaj także, że lepiej jest zamówić o 15% więcej paneli, niż później martwić się, czy starczy Ci na pokrycie całej podłogi.
Jak układać panele podłogowe? Jakie materiały wybrać?
Zanim przystąpisz do układania paneli, musisz przygotować niezbędne materiały. W końcu sama podłoga to nie wszystko, czego potrzebujesz. Musisz pamiętać także o kilku innych przedmiotach. Bez nich trudno będzie Ci dokonać poprawnego montażu podłogi. A nawet jeśli uda Ci się tego dokonać, to mogą one bardzo szybko się zniszczyć, a także będą głośno pracować podczas chodzenia. Zatem na Twojej liście musi się znaleźć m.in.:
- klej (do listew)
- panele z zapasem 15%,
- folia paroizolacyjna,
- kliny,
- podkłady, szczególnie izolujące,
- listwy podłogowe oraz wykończeniowe,
- urządzenia do docinania paneli,
- kołki,
- narożniki,
- taśmy, ołówki i miarki,
- kątowniki,
- gumowy młotek.
Jak układać panele podłogowe względem okna?
Układanie paneli względem okna to rozwiązanie, które jest stosunkowo często stosowane. Musisz jednak wiedzieć, że wszystko zależy od rozmiaru tych materiałów oraz wielkości pomieszczenia. Między innymi panele o wielkości XXL nie powinny być układane względem okna. Istotne jest przy tym, skąd pada światło na podłogę. Jeśli chcesz wiedzieć, jak układać panele względem okna, to musisz pamiętać, że ważną rolę odgrywa przy tym połączenie światła, które odbija się w podłodze oraz ścianach bez okien. Co więcej, znaczenie ma także rodzaj pomieszczenia. Inaczej układa się panele w salonie, a inaczej w kuchni. Wiąże się to m.in. z wysokością okna oraz stopniem światła. Najczęściej stosuje się metodę układania paneli prostopadle do kierunku padania promieni słonecznych. Tak zamontowane, zlewają się w jedną równą taflę i wyglądają efektownie. Tak samo warto postępować, jeśli zastanawiasz się, jak układać panele podłogowe v fugą. Rodzaj pokrycia nie ma w tym przypadku znaczenia, a sama fuga jest jedynie imitacją, która dodaje efektu estetycznego. Ponadto sprawia, że nie widać rozejścia paneli, gdy zaczną się one już wyrabiać.
Jak kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz?
Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak warto ułożyć panele w pokoju. Możesz zdecydować się na równoległe ich ułożenie lub prostopadłe do ścian, jak I w poprzek czy wzdłuż. Możesz więc zastanawiać się, jak kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz. Jeśli uda Ci się to zrobić prawidłowo, powierzchnia między nimi będzie jednolita i niewidoczna. Inaczej będzie to wyglądać przy panelach z V-fugą, lecz ich układanie jest takie samo. Warto pamiętać, że przy wariantach z fugą podłoga prezentuje się atrakcyjnie.
Warto zwrócić uwagę także na to, czy Twoje panele podłogowe są wąskie, czy też szerokie. Niezależnie od wyboru znaczenie ma także czas montażu oraz możliwość oszczędzania materiału. Niekiedy dany sposób układania może spowodować, że zużyje się go niepotrzebnie za dużo z uwagi na obecność szafek. Wówczas warto szukać najkorzystniejszego sposobu montażu.
Jak kłaść panele podłogowe? Krok po kroku
Kładzenie paneli podłogowych zwykle dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest tzw. aklimatyzacja. Materiał musi być przystosowany do wnętrza oraz panującej w nim temperatury. Odczekaj więc po zakupie dwa dni. Najlepiej, gdy panele będą przechowywane we wnętrzu. Kolejny krok obejmuje przygotowanie podłoża, które ma być czyste, równe i stabilne. Następnie należy zabrać się za montaż folii oraz podkładu. Po tym przychodzi czas na ułożenie pierwszego rzędu. Jest on niezwykle istotny, gdyż wpływa na całą pracę. Po tym musisz starannie układać pozostałe rzędy i zachować czujność przy ostatnim, który nie może wynosić mniej niż 5 cm.
Wiesz już zatem, jak kłaść panele podłogowe. Nie jest to trudne zadanie, lecz wymaga skupienia. Pamiętaj, że najlepiej położyć całą powierzchnię od razu!